Ordfører Frank Pedersen med tv-aksjonens t-skjorte
Frank Pedersen er lokal aksjonsleder for TV-aksjonen. Foto: Tønsberg kommune

Bli med som bøssebærer!

– Jeg håper folk er klare til å bli med på årets viktigste søndagstur, sier ordfører Frank Pedersen. Søndag 19. oktober er det klart for årets TV-aksjon. Inntektene går til til Atlas-alliansen, og pengene skal hjelpe funksjonshemmede som lever i krig og fattigdom.

– 1,3 milliarder mennesker i verden har en funksjonsnedsettelse, og mange av dem lever i fattigdom. Det betyr at de ikke har de samme mulighetene til utdanning, helsehjelp og arbeid som andre, sier ordfører Frank Pedersen.

Han er lokal aksjonsleder for TV-aksjonen i Tønsberg, og håper folk er klare til å stille opp som bøssebærere.

– Nå har alle som ønsker det muligheten til å bidra i et kjempestort og viktig dugnadsarbeid. Sammen kan vi bidra til at 200 000 mennesker med funksjonsnedsettelser og familiene deres kan få et bedre liv, sier han.

Åtte organisasjoner i én

Stiftelsen Atlas-alliansen er funksjonshemmedes egen paraplyorganisasjon for internasjonalt arbeid, og består av åtte ulike organisasjoner:

  • Norges Handikapforbund
  • Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon
  • Norges Blindeforbund
  • Norsk Forbund for Utviklingshemmede
  • Ryggmargsbrokk- og Hydrocefalusforeningen
  • Mental Helse Ungdom
  • Norges Døveforbund
  • Stiftelsen Signo

Midlene fra årets TV-aksjon skal brukes til å hjelpe mennesker i Palestina, Ukraina, Etiopia, Nepal, Tanzania, Uganda og Zambia.

– Pengene skal sikre skolegang for flere barn med funksjonsnedsettelser, og bidra at flere får nødvendig helsehjelp og tilgang på hjelpemidler som krykker og rullestoler. I tillegg skal aksjonen bidra til at nødhjelp kommer fram. Vi vet at funksjonshemmede er spesielt sårbare i krig og konflikt, sier Pedersen.

Flere i jobb

Videre skal pengene brukes til å gi mental helsehjelp, og til å gi startlån og yrkesopplæring, slik at flere kommer i arbeid.

– Mange funksjonshemmede blir diskriminert, og får ikke muligheten til å ta en utdanning og delta i samfunnet. Når fattigdom, krig og konflikt rammer, blir forholdene enda mer krevende med funksjonsnedsettelser. Derfor er årets TV-aksjon utrolig viktig, men vi trenger mange med på laget for at aksjonen skal gi de resultatene vi ønsker oss, sier Pedersen.

Les mer og meld deg som bøssebærer her!

Våre siste saker her:

Foredrag på Midgard Vikingsenter: Hva er de grove tekstilene fra Tønsberg – og hvordan kan de brukes i dag?
Grove geitehårstekstiler med dateringer fra starten av middelalderen til Svartedauen...
Brødrene Freberg vant Landbrukets bærekraftspris 2025
Tre overraskede brødre fikk storfint besøk da landbruks- og matminister Nils...
Post i kassa bare én gang i uka – ny postlov på vei
Det mest oppsiktsvekkende i forslaget til ny postlov er at posten fremover bare...
Dette skjer i Tønsberg før jul
Fra julemarkeder og konserter til forestillinger og familiedager – her får du...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.