Nå er det kun to revefarmer og to minkfarmer igjen i Norge. Foto: Iselin L. Hauge

Kun fire pelsfarmer igjen i Norge

De siste par årene har stadig flere pelsfarmer i Norge lagt ned driften. Nå er det kun fire pelsfarmer igjen i Norge.

Pelsdyroppdrett skal avvikles i Norge. Fristen er satt til 1. februar 2025, men mange oppdrettere velger å avvikle før tiden. Høsten 2020 var det 88 pelsfarmer i Norge, to år etter er det kun er 4 farmer igjen, det er en nedgang på 95 prosent på to år. Dette viser tall fra Landbruksdirektoratet som Dyrevernalliansen har fått tilgang til.

– Dette går rette veien. Snart er det ingen pelsfarmer igjen i Norge. Vi er glade for at de fleste pelsdyroppdretterne har valgt å avvikle tidlig. For hver farm som legger ned spares tusenvis av dyreskjebner fra et liv i bur, sier Live Kleveland, kommunikasjonsleder i Dyrevernalliansen.

Årsakene til de tidlige avviklingene er knyttet til pandemien, priser på pelsdyrfôr som har økt kraftig de siste to årene, og et ønske om å bruke omstillingsmidlene til å starte opp med annen drift. I tillegg har markedet for pelsprodukter vært dårlig i flere år nå, og pelsindustrien har hatt stor nedgang på verdensbasis.

I EU har over halvparten av medlemmene vedtatt forbud mot pelsdyroppdrett. Ti av landene støtter også et initiativ fra Nederland og Østerrike om å vedta et forbud på EU-nivå.

Det er bare noen få land igjen som fortsatt tviholder på sin pelsindustri, men disse landene har store produksjoner. Det anslås at 90 prosent av pelsen som produseres i verden stammer fra oppdrett. Om lag 44 millioner dyr blir fortsatt drettet opp i bur og drept for sin pels hvert eneste år. Kina er den klart største av disse, men vi finner også millioner av pelsdyr på oppdrettsfarmer i land som Russland, Litauen og Finland. Denne pelsen selges til land som Norge.

– Pelsdyroppdrett er dyremishandling, uavhengig av hvor dette foregår. Derfor kjemper Dyrevernalliansen for et forbud mot import av pels fra oppdrett, sier Kleveland.

Våre siste saker her:

Gratis prøvespill og lav terskel: Nå vil Slagen Badmintonklubb ha med flere på banen
Nysgjerrig på badminton – enten for moro, mosjon eller konkurranse? I Slagenhallen...
Dette kan du så nå – selv om det fortsatt er vinter ute
Når dagene blir lysere og kaffekoppen oftere tas ved vinduet, er det mange som...
Nå kan du søke barnehageplass for høsten 2026
Planlegger du barnehagestart for barnet ditt høsten 2026, er det nå tiden for...
Når snøen laver ned: Dette gjelder for brøyting og strøing i Tønsberg
Vinteren har meldt sin ankomst, og med snø og glatte veier følger også mange...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.