Gamle leker som modellbiler og modellbåter.
Stilige lekebiler fra "gamle dager".

Leketøy er ikke bare for barna

Jeg er leketøysamler og leketøyhistoriker og noen påstår jeg aldri har blitt helt voksen. Men jeg har skjønt at det er mange som meg, som har interesse for «leker».

Tekst og foto: Terje Løkeberg

Alle har vi noe til felles. Vi har alle vært barn og lekt med en eller annen form for leketøy. Som barn er leken en del av innføringen til voksenlivet. Jeg nevner for eksempel gravemaskin, dukker, hest med høyvogn som gode eksempler på dette.

Vi er nok litt lekne

Men for mange tar «leken» aldri helt slutt. Mange voksne samler dukker, bygger LEGO, kjører modelljernbane og kjøper fjernstyrte biler til 10 tusenvis av kroner. Selv fotball betraktes også som en lek, spesielt der man spiller uformelt og bare for gøy. Så det er bare å innrømme det, vi er nok litt lekne de fleste av oss.

historiske leker som kortspill, brettpill og byggesett.
En reise tilbake til barndommens rike.

Visste du at LEGO er verdens største dekkprodusent, at det ble produsert kruttlapp pistoler i Sande på 1950 tallet, at det ble produsert 10.000 lekebåter i plast i Sandefjord cirka rundt 1960, at det ble produsert puslespill i Horten på 1920 tallet? Jeg kunne listet opp mange mange flere eksempler.

Importforbud

I perioden fra cirka 1945-1960 var det forbud for leketøyforhandlere og grossister å importere leketøy fra utlandet og til Norge. For å bygge landet vårt opp etter krigen, så skulle det meste av leketøyet produseres innenlands. Det ble dermed produsert mengder av leker spesielt i denne perioden. Så følg med, det kommer mye spennende leketøyhistorie her i BY Tønsberg & Færder fremover.

Våre siste saker her:

Hvor godt kjenner du kvinnehistorien?
Kvinner har gjennom historien satt spor i politikk, vitenskap, kultur og kampen...
Mat
Dette er McDonald’s nye gigantburger
McDonald’s lanserer nå en ny burger i Norge – og den er større enn de fleste...
Påskekrim, quiz og familiefilmer – dette kommer på NRK i påsken
Påsken er høysesong for TV-kos, krim og familieunderholdning. NRK byr i år på...
Stor test: Disse deodorantene bør du styre unna
Deodorant er en del av hverdagen for mange – ofte helt fra tidlig i tenårene....

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.