Prisene på mat og drikke fortsatte å synke

BILDET: Vibeke Andersen, bransjedirektør for dagligvare i Virke.

Sammenlignet med samme måned året før gikk prisene ned med 1,6 prosent i januar.

-Matvarer og alkoholfrie drikkevarer har trukket ned tolvmånedersveksten i konsumprisene i flere måneder. At prisene på mat går ned, og ikke opp, viser at konkurransen i dagligvaremarkedet bidrar til å holde prisene nede, sier Vibeke Andersen, bransjedirektør for dagligvare i Virke.

Avgiftsendringer trakk ned KPI for mat og drikke med 0,4 prosentpoeng på tolvmånedersbasis i januar 2022. Det siste året har prisene falt klart mest for alkoholfrie drikkevarer (leskedrikker var ned 12,6 prosent).

Matvareprisene stiger normalt i januar. De siste fem årene har prisene i snitt gått opp med 1,5 prosent denne måneden. I fjor steg prisene 0,8 prosent i januar.

– Det er mange faktorer som påvirker prisene på dagligvarer. Vi ser at både økte råvarepriser internasjonalt og fra den norske landbruksindustrien, økte fraktpriser og høy strømpris får konsekvenser, sier Andersen.

Våre siste saker her:

Brødrene Freberg vant Landbrukets bærekraftspris 2025
Tre overraskede brødre fikk storfint besøk da landbruks- og matminister Nils...
Post i kassa bare én gang i uka – ny postlov på vei
Det mest oppsiktsvekkende i forslaget til ny postlov er at posten fremover bare...
Dette skjer i Tønsberg før jul
Fra julemarkeder og konserter til forestillinger og familiedager – her får du...
Nå kan alle bli forfattere med BY Forlag
Har du en bok i skrivebordsskuffen? Nå kan du endelig gi den ut! BY Lokal lanserer...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.