Freepik.com

Stor økning i sølvkre- og skjeggkre-jobber

PELIAS Norsk Skadedyrkontroll AS melder om en betydelig økning i antall sølvkre- og skjeggkre-jobber. Oppfordrer til økt fokus på forebygging.

I løpet av 2022 utførte PELIAS 2184 jobber relatert til sølvkre og skjeggkre. I 2023 har dette tallet steget til 3343 jobber, en økning på over 50%. Denne bekymringsfulle trenden viser behovet for økt oppmerksomhet på forebygging for å kontrollere spredningen av disse skadedyrene.

PELIAS utfører oppdrag for flere forsikringsselskaper, og økningen i aktiviteten reflekterer den økende anerkjennelsen av skadedyrbekjempelse som en viktig del av forsikringsstrategier.

-Vi står overfor en markant økning i antall sølvkre- og skjeggkre-relaterte oppdrag, og dette understreker behovet for å intensivere innsatsen for å forebygge spredningen, sier Trond Kristiansen, administrerende direktør i PELIAS. -Forebygging spiller en nøkkelrolle i å kontrollere skadedyrpopulasjoner, og vi oppfordrer alle til å ta dette på alvor for å beskytte hjem og bedrifter.

Viktigere enn noen gang er behovet for å adressere problemet på flere fronter. PELIAS erkjenner viktigheten av å samarbeide med samfunnet for å utdanne om forebyggende tiltak og implementere effektive strategier for å begrense spredningen av skjeggkre. Støvsuging for å fjerne næringstilgang, fjerning av emballasje fra møbler før de tas inn i bygget, og andre forebyggende tiltak kan redusere risikoen for skjeggkreinvasjon.

-Forebygging er ikke bare et ansvar for spesialistene, men en innsats som krever samarbeid fra hele samfunnet. Vi oppfordrer alle til å ta en proaktiv tilnærming for å beskytte sine eiendommer og fellesskap mot disse plagsomme skadedyrene, legger Kristiansen til.

Skjeggkre kan spre seg fra boenhet til boenhet, og en helhetlig tilnærming er nødvendig for å effektivt bekjempe spredningen av skadedyrene. PELIAS understreker viktigheten av rask respons ved mistanke om aktivitet og oppfordrer til bygg-omfattende tiltak i enheter med flere boenheter.

PELIAS forplikter seg til å fortsette å lede innsatsen mot skjeggkre og sølvkre, både gjennom bekjempelse og forebygging, for å sikre trygge og skadedyrfrie miljøer for samfunnet.

Våre siste saker her:

Gratis prøvespill og lav terskel: Nå vil Slagen Badmintonklubb ha med flere på banen
Nysgjerrig på badminton – enten for moro, mosjon eller konkurranse? I Slagenhallen...
Dette kan du så nå – selv om det fortsatt er vinter ute
Når dagene blir lysere og kaffekoppen oftere tas ved vinduet, er det mange som...
Nå kan du søke barnehageplass for høsten 2026
Planlegger du barnehagestart for barnet ditt høsten 2026, er det nå tiden for...
Når snøen laver ned: Dette gjelder for brøyting og strøing i Tønsberg
Vinteren har meldt sin ankomst, og med snø og glatte veier følger også mange...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.