Uvær i januar for over en halv milliard

Uværet i januar har hittil kostet forsikringsselskapene over en halv milliard kroner i erstatning, viser anslag fra Norsk Naturskadepool. – I Tryg har vi passert over 1.000 skader med god margin, og skademeldingene tikker fremdeles inn, sier Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.

For januar er det hittil meldt inn mer naturskader enn for hele fjoråret til sammen hvis man sammenligner tall for hele forsikringsbransjen. Det viser noe av det enorme skadeomfanget.

– Man kan trygt si at januar har vært en ekstrem uværsmåned. De fire store stormene og naturhendelsene som traff oss utløste et hav av henvendelser til vårt kundesenter som vi har oppbemannet etter behov. Heldigvis har de fleste fått hjelp, men det er klart at med et så stort omfang vil det ta noe tid før alle skader er reparert eller rehabilitert. Vi snakker tross alt om rundt 6.500 bygningsskader for hele bransjen, sier Brandeggen som er kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.

Skadeomfanget strekker seg over hele landet, men de verste stormskadene inntraff i Midt-Norge i forbindelse med ekstremværet «Gyda», samt i Rogaland siste stormhelg. Erstatningene er på 510 millioner kroner, viser foreløpige anslag fra Norsk Naturskadepool.

– Samtidig ser vi at varslene som sendes ut har stor effekt, også de vi selv sender ut. Det nytter å advare om uvær og komme med gode råd om hvordan man kan forebygge skader. Der tror jeg folk er blitt flinkere til å ta slike advarsler alvorlig, sier Brandeggen.

De siste ti årene har forsikringsselskapene utbetalt erstatninger på over 30 milliarder kroner for vær- og naturskader på bygning og innbo, viser tall fra Finans Norge.

Våre siste saker her:

Gratis prøvespill og lav terskel: Nå vil Slagen Badmintonklubb ha med flere på banen
Nysgjerrig på badminton – enten for moro, mosjon eller konkurranse? I Slagenhallen...
Dette kan du så nå – selv om det fortsatt er vinter ute
Når dagene blir lysere og kaffekoppen oftere tas ved vinduet, er det mange som...
Nå kan du søke barnehageplass for høsten 2026
Planlegger du barnehagestart for barnet ditt høsten 2026, er det nå tiden for...
Når snøen laver ned: Dette gjelder for brøyting og strøing i Tønsberg
Vinteren har meldt sin ankomst, og med snø og glatte veier følger også mange...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.